Android Telefonları Hızlandırmanın Yolları

İster üç sene önce satın aldığınız Android’li telefonunuz olsun, ister yeni bir Galaxy S7’niz, herhalde birçoğumuz, telefonunun biraz daha hızlı olmasını isterdi. Telefonunuzu hızlandıracağı söylenen birçok numarayı duymuş olabilirsiniz pek ama bu yöntemlerin hangisi daha etkili? Android’li cihazınızı kısa yoldan nasıl hızlandırabilirsiniz?

Giriş ekranınızı temizleyin: Canlı duvar kağıtları ve widget’lar, RAM miktarı az veya işlemcisi yeterli olmayan telefonlarda yavaşlığa neden olabilir. Özellikle Chrome gibi RAM’i yoğun olarak kullanan uygulamalardan giriş ekranına döndüğünüzde, önce boş bir giriş ekranıyla karşılaşabilirsiniz ve simgelerin, widget’ların geri yüklenmesi birkaç saniye alabilir. Buna engel olmak için giriş ekranınızı temiz tutmanızda fayda var.

Farklı bir launcher yükleyin: Telefonunuzla birlikte gelen varsayılan launcher, cihazınızın özelliklerini öne çıkarmaya yöneliktir ve en hızlısı olmayabilir. Play Store’da hız için optimize edilmiş birçok launcher bulabilirsiniz. Nova Launcher iyi bir seçenek ancak size uygun olanı bulmak için birkaç launcher denemeniz gerekebilir.

Web tarayıcınızı değiştirin: Android’in varsayılan web tarayıcısı olan Chrome, kaynakları yoğun olarak kullanan bir uygulama. Bu durumun üstesinden gelmek için farklı bir web tarayıcısına geçmek isteyebilirsiniz. Hızlı ve hafif web tarayıcıları arasında size önereceklerimiz, Puffin ve Opera. Google Play Store’da farklı yeteneklere sahip başka birçok web tarayıcısı bulmanız mümkün.

Kötü uygulamaları silin: Optimize edilmemiş uygulamalar, telefonunuzu yavaşlatabilir. Üstelik bu uygulamalar bazen en büyük firmalardan gelebiliyor. Snapchat’in Android’de takıldığı biliniyor. Facebook uygulamasını kaldırdığınızda ise yüzde 15’e kadar hız kazanabiliyorsunuz. Facebook’un resmi uygulaması yerine üçüncü parti bir Facebook uygulaması kullanabilirsiniz. Snapchat’te ise resmi uygulamadan başka bir seçeneğiniz bulunmuyor.
Antivirüsü kaldırın: Antivirüs uygulamaları içinizin rahat olmasını sağlıyor ancak aynı zamanda Android’inizi yavaşlatabiliyor. Sadece Google Play Store, Amazon Appstore gibi resmi kaynaklardan uygulama yüklüyorsanız, zararlıya rastlama ihtimaliniz düşük olduğundan, antivirüs uygulamasını kaldırabilirsiniz.

Otomatik eşitlemeyi kapatın: Sosyal uygulamalar, haberler, hava durumu ve diğer uygulamalar, uzak sunucularla otomatik olarak eşitlenecek biçimde ayarlanmıştır. Bu tür uygulamaların sayısının artması, telefonunuzun yük altında ezilmesiyle sonuçlanabilir.

Uygulamalarınızın eşitleme ayarlarını kontrol edin ve eşitleme sıklığını azaltın. Sıklığı birkaç saatte bir veya her gün olacak biçimde değiştirebilir veya tamamen kapatıp, eşitlemeleri kendiniz yapabilirsiniz.

Yeniden başlatın: Son olarak telefonunuzu yeniden başlatarak hızlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunu her gün yapmanıza gerek yok, ancak özellikle telefonunuz yavaşladığında yeniden başlatmak işe yarayabiliyor.

Bu ipuçlarının hiçbiri işinize yaramadıysa, Android’li telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamanın zamanı gelmiş olabilir. Tabi, bunu yapmadan önce cihazınızı yedeklemeyi unutmayın.

Paylaşmak Güzeldir:

&description=Android Telefonları Hızlandırmanın Yolları - Yazıyı okumak için linke tıklayın http://www.oyunuzayi.com/blog/android-telefonlari-hizlandirmanin-yollari.html" count-layout="horizontal">Pin It

Tarih: 26 Aralık 2016   Yazar:   Kategori: Mobil   1.169 views OkunmaYorum Yok

Konuyla İlgili Benzer Yazılar

 • General Mobile GM6 Tanıtıldı… General Mobile GM6 Tanıtıldı…
  General Mobile’ın merakla beklenen yeni Android One telefonu GM6 MWC 2017’deki lansman ile duyuruldu. General Mobile’ın daha önce Mobil Dünya Kongresi’nde tanıtacağını duyurduğu G... Yazıyı Oku
 • Android 8.0 Nezaman Çıkıyor Android 8.0 Nezaman Çıkıyor
  Google'ın Android 8.0 ve onlarca yeni ürününün duyurusunu gerçekleştireceği geliştirici konferansı Google I/O'nun bu yılki tarihi belli oldu. Google'ın yeni Android işletim sistemi sürü... Yazıyı Oku
 • Samsung Galaxy J5 İçin Güncelleme Yayınlandı Samsung Galaxy J5 İçin Güncelleme Yayınlandı
  Samsung’un ülkemizde de en popüler modellerinden biri olan Galaxy J5’in 2016 versiyonuna güncelleme geldi. Samsung’un her ne kadar Galaxy S ve Note serisi ön planda olsa da satış bazında Gala... Yazıyı Oku
 • İphone Satışları Rekor Üstüne Rekor İphone Satışları Rekor Üstüne Rekor
  iPhone satışları tüm hızıyla devam ediyor. Apple tarafından yapılan açıklama ile akıllı telefon dünyasının en dikkat çeken telefonunun satış rakamları ve mali sonuçlar açıklandı! ... Yazıyı Oku
 • En Yerli Cep Telefonlarımız En Yerli Cep Telefonlarımız
  Bildiğiniz gibi dünya genelinde Apple, Samsung, HTC, LG ve Sony gibi markaların akıllı telefonları oldukça popüler. Ancak ülkemizde de General Mobile, Vestel, Reeder, Başarı gibi markalardan da ... Yazıyı Oku

Konuya Yapılan YorumlarYorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *