Kayıp Kıta Bulundu…

Uzun süredir çalışmalar yürüten araştırmacılar, sonunda Kayıp Kıtanın yerini tespit ettiler.

BMM0BK Arial view of Lion Mountain, South East Mauritius, Africa

Bundan yaklaşık bir milyar yıl önce yeryüzünde bulunan bütün kıtalar birleşik, tek bir bütün halideydi. Rodinya adı verilen bu devasa kıta, daha sonrasında çeşitli doğal oluşumlar sonucunda ayrılarak şimdiki kıtalara şeklini verdi.

Fakat bu ayrılmadan sonra oluşan kıtalardan biri olmasına rağmen günümüzde mevcut olmayan, bu sebeple de ‘Kayıp Kıta‘ adı verilen bir kıta söz konusu. İşte bilim insanları, bu kıtanın nerede olduğunu bulmuş durumdalar.

Volkanik lav içindeki kristaller sayesinde deniz altında saklı kıtayla alakalı bazı kanıtlar elde eden bilim insanları, bu kristallerin 2,5 ila 3 milyar yıl öncesinden kalma zirkon kristali parçaları olduğunu keşfetmişler. Söz konusu kristaller de, Kayıp Kıta’dan yüzeye volkan lavları ile taşınmaktalar.

Elde ettikleri veriler sonucunda, Kayıp Kıta’nın Doğu Afrika‘daki ada ülkesi Mauritius‘un bulunduğu yerde olduğunu belirleyen araştırmacılar, volkanik lavlardaki kristallerin daha detaylı araştırılmaları sonucu kıtaya yönelik daha fazla kanıt bulabileceklerini ifade etmekteler.

Norveç, Güney Afrika, Almanya ve İngiltere‘den bilim adamları, 2013 yılında, Hint Okyanusu‘nun tabanında 50-80 milyon yıl öncesine ait yaklaşık 25-30 kilometre kalınlığında bir kara kütlesi keşfetmişlerdi.

Mauritia” adı verilen kayıp kıtanın dev dalgaların altında kalması sonucu okyanusun derinliklerine gömüldüğü düşünülmekte.

Paylaşmak Güzeldir:

&description=Kayıp Kıta Bulundu… - Yazıyı okumak için linke tıklayın http://www.oyunuzayi.com/blog/kayip-kita-bulundu.html" count-layout="horizontal">Pin It

Tarih: 3 Şubat 2017   Yazar:   Kategori: İlginç Bilgiler   1.600 views OkunmaYorum Yok

Konuyla İlgili Benzer Yazılar

Konuya Yapılan YorumlarYorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *