Windows 10 Kendini Aştı Yeni Oyun MODU

Microsoft tarafından bugün sunulacak büyük güncelleme ile merakla beklenen oyun modu da geliyor. Peki bu mod nedir? Ne işimize yarayacak?

Bir süredir Microsoft’un göz bebeği Windows 10 için gelecek olan ‘Oyun Modu’ fazlasıyla konuşuldu ve merakla bekleniyor. Peki yarın tüm Windows 10 kullanıcılarına sunulacak olan bu Windows 10 Creators Update ile gelecek Oyun Modu nedir? Ne işe yarayacak? Oyunlarımızda ne gibi kolaylıklar ve gelişmeler sağlayacak? Hepsi Microsoft tarafından açığa kavuşturuldu.

Windows 10’a gelecek Creators Update ile Ayarlar bölümüne Oyun kısmını ekleyen Microsoft, bu ayar bölümünden Oyun Modu’nu aktif ya da deaktif etmenize olanak tanıyor. Herhangi bir oyunda rahatlıkla kullanabileceğiniz bu oyun modunu oyun sırasında Windows + G tuşuyla açtığınız Oyun Barı’ndaki ayar bölümünden aktif edebileceksiniz.

Bazı oyunlarda otomatik olarak aktif olarak Oyun Modu sayesinde bilgisayarınız o sırada oynadığınız oyuna öncelik vererek işlemci, ekran kartı ve belleklerinize oyun önceliği tanıyarak oyundaki kasma ve donma sorunlarını azaltabiliyor, zaten sisteminizin rahat kaldırabileceği bir oyun oynuyorsanız eğer fps oranında artış sağlamasına katkı sağlıyor.

Ayrıca kolayca ekran görüntüsü ve video kaydı da alabileceğiniz mini bir arayüzü olan Oyun Modu, aynı zamanda oyun yayıncılarının favorisi olarak stream, yani yayın yapabilme desteği de veriyor. Bunun için farklı programlar kullanmak yerine direkt olarak ücretsiz bir şekilde Windows 10’lu bilgisayarınız üzerinden canlı yayınınızı yapabileceksiniz.

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi oldukça kolay 2 adıma sahip olan bu oyun modunu aktif edebilmek için öncelikle bilgisayarınızın Ayarlar > Oyun bölümünden Oyun Modu’nun işaretli olduğunu kontrol etmelisiniz.

Ardından istediğiniz Win32 ya da UWP oyunlarına girerek Windows + G kombinasyonu ile açacağınız Oyun Barının seçenekler bölümünden Oyun Modu kısmını işaretleyerek oyunlarınızın daha performanslı olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Windows 10 Oyun Modu Ne İşe Yarar?

Biraz önce de bahsettiğimiz gibi Windows 10’un Creators Update paketi ile gelen Oyun Modu özelliği bilgisayarınızın tüm gücünü o sırada oynadığınız oyuna vererek performans artışı sağlaması olarak özetleyebiliriz.

İşlemciniz, ekran kartınız ve belleğiniz başta olmak üzere arka planda çalışan programlar ya da işlemlerden kısarak oyuna tam güç veren Oyun Modu sistemi sayesinde fps artışı gözleyebilecekken aynı zamanda sırf sisteminiz tam yetmiyor diye düşük kalitede ve 30fps altında oynadığınız oyunlara en azından kabul edilebilir bir akıcılık oranına çıkartabileceksiniz.

Windows 10 Oyun Modu Ne Zaman Geliyor?

27 Ocak 2017 tarihi ile beraber Windows 10’lu bilgisayarlara gönderilecek Windows 10 Creators Update ile oyun modu başta olmak üzere birçok yeniliğe sahip olabileceksiniz. Tek yapmanız gereken iyi bir internet bağlantısı ile beraber güncellemeyi yapmak.

Paylaşmak Güzeldir:

&description=Windows 10 Kendini Aştı Yeni Oyun MODU - Yazıyı okumak için linke tıklayın http://www.oyunuzayi.com/blog/windows-10-kendini-asti-yeni-oyun-modu.html" count-layout="horizontal">Pin It

Tarih: 27 Ocak 2017   Yazar:   Kategori: Oyun   4.812 views Okunma1 Yorum

Konuyla İlgili Benzer Yazılar

 • Project Cars 2’de İlk Fragman Project Cars 2’de İlk Fragman
  Project Cars, 2015 yılının en merakla beklenen oyunu olmayı başarmıştı. Çıktığı an itibari ile ses getiren ve oldukça ses getiren oyun, oynayış videolarının yayınlanmasının ardından d... Yazıyı Oku
 • CS GO Nostaji Geldi. CS GO Nostaji Geldi.
  Bugüne kadar 25 milyondan fazla satan Counter Strike 1.6 oyunu halen daha internet kafelerde ve Steam grupları üzerinden bir araya gelen gruplarca oynanıyor. Her ne kadar grafikleri ve oyun motoru eski... Yazıyı Oku
 • Hearts of Iron 4 Sistem Gereksinimleri Hearts of Iron 4 Sistem Gereksinimleri
  Hearts of Iron 4 oyunu için gerekli olan Sistem Gereksinimlerini derledik. Bilgisayarınız Hearts of Iron 4 oyununu kaldırır mı? Sorusuna cevabımız hazır! HOI4 dönüşüme dayalı bir str... Yazıyı Oku
 • 2017 En iyi 20 Sanal Gerçeklik Oyunu 2017 En iyi 20 Sanal Gerçeklik Oyunu
  Sanal Gerçeklik dünyası 2017’de iyice popülerleşecekken sizler için şimdiden piyasaya çıkmış ya da çıkacak olan en iyi sanal gerçeklik oyunlarını listeliyoruz. 1- Driveclub VR (Pla... Yazıyı Oku
 • Observer Oyunu Sistem Gereksinimleri Observer Oyunu Sistem Gereksinimleri
  Keşif ve Bilim Kurgu oyunu olan Observe bu hafta itibariyle piyada olacak sistem gereksinimlerini altta belirttik. Oyunun en düşük sistem gereksinimleri: İşletim Sistemi: Windows Vista SP... Yazıyı Oku

Konuya Yapılan Yorumlar1 Yorum

 1. Geri İzleme: Windows 10 Kendini Aştı Yeni Oyun MOD...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *